Management hygieny ve výrobě potravinářských obalů (ČSN EN 15593)
1.6.2011
Zabezpečení zdravotní nezávadnosti produktů je stěžejním bodem a povinností každé výrobní organizace v potravinovém řetězci. Problematikou zdravotní nezávadnosti se v dřívějších dobách prioritně zabývaly zejména potravinářské firmy vyrábějící finální produkt určený k přímé konzumaci. S rostoucími požadavky trhu, zákazníků i spotřebitelů na zajištění zdravotní nezávadnosti do této problematiky postupně začali spadat i výrobci vstupních materiálů jako jsou například prvovýroba (zemědělství - vstup surovin) nebo výroba obalových materiálů, na které se v dnešním článku zaměříme.
Pro zajištění zdravotní nezávadnosti obalového materiálu lze v současné době použít pro posouzení plnění požadavků evropskou normu ČSN EN 15593 - Management hygieny ve výrobě potravinářských obalů. Evropská norma ČSN EN 15593 je založena na principech analýzy nebezpečí a posouzení rizik ve výrobě obalů pro potravinářský průmysl. Norma vychází z požadavků norem ISO 9001:2008 a ISO 22 000:2005, stanovuje požadavky na systém managementu hygieny pro výrobce a dodavatele potravinových obalů, včetně skladování a hygieny. Norma může být aplikována nezávisle na dalších normách systémů managementu. Její zavedení může být uspořádáno nebo doplněno do existujících souvisejících požadavků systému managementu. Norma popisuje, systém managementu a hygienické pokyny pro výrobce obalů, jako součást potravinového řetězce.
Norma je rozdělena do osmi kapitol, které se zabývají požadavky na systém managementu hygieny, analýzu nebezpečí a posouzením rizik, možnými zdroji kontaminace, požadavky na výrobní prostory a zaměstnance. Norma obsahuje také názvosloví a odkazy na normativní dokumenty a předpokládá znalost a aplikaci platných legislativních požadavků, které se týkají styku s potravinami.
V jednotlivých kapitolách můžeme najít požadavky typické pro potravinářský sektor ISO 22 000:2005 a požadavky normy ISO 9001:2008. Jde o požadavky, které se týkají odpovědnosti managementu, řízení dokumentace, specifikací vstupů i výstupů, interních auditů, nakupování, lidských zdrojů, analýzy nebezpečí, zdroje kontaminace, provozní hygienu, požadavky na výrobní prostory budov, vybavení a nástrojů a dále požadavky na osobní hygienu zaměstnanců.
Jednotlivé kapitoly a požadavky normy ČSN EN 15593 - Management hygieny ve výrobě potravinářských obalů:
Kapitola 4 - Systém managementu hygieny
4.1 Odpovědnost managementu
4.2 Kontrola dokumentů
4.3 Specifikace
4.4 Management neshod a událostí
4.5 Sledovatelnost
4.6 Vnitřní audity
4.7 Management reklamací
4.8 Schválení a kontrola dodavatelů
4.9 Nakupované služby
4.10 Sledování a měření výrobku
4.11 Lidské zdroje
Kapitola 5 – Analýza nebezpečí a posouzení rizik
5.1 Všeobecně
5.2 Postupy
Kapitola 6 – Zdroje kontaminace
6.1 Fyzikální kontaminanty (cizí tělesa)
6.2 Chemické znečišťující látky
6.3 Biologické znečišťující látky
6.4 Skladování a distribuce
6.5 Úklid
6.6 Údržba
6.7 Manipulace s výrobním a nevýrobním odpadem
Kapitola 7 – Požadavky na výrobní prostory
7.1 Vnější prostory
7.2 Budovy
7.3 Vybavení a nástroje
7.4 Příslušenství
Kapitola 8 – Zaměstnanci
8.1 Vstupy a specifické cesty
8.2 Pracovní oděvy
8.3 Osobní věci
8.4 Toalety a skříňky
8.5 Jídlo, pití a použití tabákových výrobků a léků
8.6 Úrazy a nemoci
8.7 Návštěvy
Pro firmy vyrábějící obaly pro potravinářský průmysl je tato norma příležitostí, jak prokázat a poskytnout svým zákazníkům adekvátní důkaz o jejich schopnosti vyrábět zdravotně nezávadné produkty a identifikovat a řídit rizika, která souvisí s jejich výrobky.
Autor: Lenka Šardziková | Sekce: Novinky | Tisk | Poslat článek známému